Filtr
 • Aterm 2020 już dostępny!

  Jest już możliwość pobrania programu Aterm2020 wersja 1.0.0.0, do audytów zgodny częściowo ze znowelizowaną Ustawa Termomodernizacyjną. Wersja ta umożliwia sporządzanie audytów energetycznych zgodnie z podstawowym zakresem Ustawy Termomodernizacyjnej z 2020 r., tj. bez fotowoltaiki i wzmocnienia wielkiej płyty. Rozszerzenia te pojawią się w programie na drodze automatycznych aktualizacji w najbliższych tygodniach. Wtedy też, do korzystania z kompletnej wersji Aterm 2020 konieczne będzie nabycie rozszerzenia licencji. Do tego czasu program działa na kluczach licencyjnych Aterm 2015.Program współpracuje z CERTO 2015 wersja 1.3.6.1. Obydwa programy pobierają się automatycznie przy uruchamianiu zainstalowanego wcześniej odpowiednio programu CERTO2015 i programu Aterm2015.

 • Ostatni przetarg na białe cetfikaty

  Zgodnie z wielokrotnymi wcześniejszymi zapewnieniami Ministerstwa Energii Prezes URE ogłosił w dniu 21 września 2016 r ostatni przetarg umożliwiający pozyskanie białych certyfikatów za wdrożone przedsięwzięcia poprawiające efektywność energetyczną:

  Ogłoszenie Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki nr 1/2016 w sprawie przetargu na wybór przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej, za które można uzyskać świadectwa efektywności energetycznej

  Pragniemy przypomnieć, że od 01 października br. wchodzi w życie nowa ustawa o efektywności energetycznej pozwalająca na składanie wniosków na białe certyfikaty dotyczące tylko  planowanych przedsięwzięć poprawiających efektywność energetyczną. Nabór wniosków będzie odbywał się w sposób ciągły, bez przetargów.

 • Konferencja Dom Niezależny Energetycznie

  Audytoenerg w imieniu Dolnośląskiej Agencji Energii i Środowiska zaprasza na Konferencję:

  Dom niezależny energetyczny - projektowanie,

  która odbędzie się 25 września 2015 (piątek), miejsce: sala konferencyjna na Hali Widowiskowo- Sportowej Pod Dębowcem ul. Karbowa 26, 43-300 Bielsko-Biała.

  Dla uczestników konferencji zapewniamy bezpłatne uczestnictwo w wykładach jak i w zwiedzaniu ekspozycji odbywających się w tym czasie 48 Międzynarodowych Targów Budownictwa „JESIEŃ 2015" oraz 17 Targów Technik Grzewczych i Zielonych Energii "INSTAL-SYSTEM 2015"
  Ze względów organizacyjnych prosimy Państwa o przesłanie formularza zgłoszeniowego do dnia 21. 09.2015 drogą mailową na adres: kasia@cieplej.pl
  O wpisaniu na listę uczestników decyduje kolejność zgłoszeń.

  Do pobrania: program konferencji oraz formularz zgłoszeniowy więcej szczegółów o Targach pod linkiem: http://www.targibielskie.pl/48-miedzynarodowe-targi-budownictwa-i-wyposazenia-wnetrz-jesien-2015

 • News AudytoEnerg 3/2014

  Witryna www.AudytoEnerg.pl
  Nowości z www.AudytoEnerg.pl - 3/2014
   
  Warsztaty - "Charakterystyka energetyczna budynków wg metodologii 2014 - Katowice 2014-10-15"- ostatnie wolne miejsca !!! Na skróty

  Cel szkolenia: zdobycie praktycznych informacji pozwalających na samodzielne wykonanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynków zgodnie z rozporządzeniem MIiRR z dnia 3-06-2014 r. w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku... Dz.U. Poz 888 - obowiązującym już od 2014-10-03 !!!

  Prelegenci:

  Maciej Mierzejewski - audytor energetyczny współpracujący z Dolnośląska Agencją Energii i Środowiska, właściciel i redaktor portalu www.audytoenerg.pl, współautor programu OCEB podzieli się swoimi doświadczeniami przy wdrażaniu nowej metodologii liczenia świadectw.
  Szymon Pronobis - certyfikator i audytor energetyczny właściciel Firmy CE ProNobis, praktyk wykorzystujący świadectwa energetyczne do oceny rzeczywistego zużycia paliw w budynkach.
  Formularz zgłoszeniowy na sympozjum w formacie pdf (do wypełnienia ręcznego i zeskanowania)
  Formularz zgłoszeniowy na sympozjum w formacie doc (do wypisania na komputerze np. w Wordzie)
  link do Programu Sympozjum
  Czytaj więcej...

  Maciej Mierzejewski
  www.AudytoEnerg.pl

   

  Komunikat BGK z 11.08.2014 r. o środkach na termomodernizację

  Na www.AudytoEnerg.pl można zapoznać się z tekstem komunikatu BGK z 11.0.2014 r. informującym o dostępnych środkach w Funduszu Termomodernizacyjnym i Remontowym Czytaj więcej...

  Goeppert-Mayer nowoczesny niskoenergetyczny biurowiec w Katowicach - miejsce spotkań audytorów energetycznych

  Jedyny taki budynek w Europie kontynentalnej

   

  Otrzymałeś ten list, ponieważ Twój adres e-mail znajduje się w ogólnodostępnej bazie adresowej, jeśli jednak nie chcesz otrzymywać więcej informacji z www.AudytoEnerg.pl odpowiedz na tego maila wpisując w temacie: NIE , jeśli chcesz być informowany na bieżąco o nowościach dotyczących audytów, świadectw energetycznych i oszczędzania energii wpisz w temacie :TAK
  Copyright © 2014 AudytoEnerg.pl

 • Nowa metodologia liczenia świadectw energetycznych budynków w 2014

  Nowa metodologii liczenia świadectw  wchodzi w życie z dniem 03-10-2014 r. Od tej daty wszystkie sporządzane świadectwa będą musiały być wystawiane zgodnie ze wzorem zamieszczonym w Rozporządzeniu MIiRR z dnia 3-06-2014 r. w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw charakterystyki energetycznej w Dz.U. Poz 888. 

  Warto zapoznać się z jej treścią ponieważ oprócz kilku istotnych zmian takich jak:

  • usunięcie metody uproszczonej,
  • zmiana wzoru świadectwa energetycznego (może teraz liczyć nawet kilkanaście stron!),
  • zmiana sposobu liczenia zapotrzebowania energii do podgrzewu ciepłej wody użytkowej,
  • odmienny sposób liczenia wymaganego strumienia powietrza do wentylacji.

  Zawiera ponad 20 innych poprawek i zmian.

  Tu pełny tekst Rozporzadzenia z dnia 3 czerwca 2014 r z uwagami AudytoEnerg dotyczącymi głównie norm powoływanych w tym dokumencie.

  AudytoEnerg zaprasza na szkolenie poświęcone nowej metodologii sporządzania świadectw charakterystyki energetyczne budynków pod nazwą:

  „Warsztaty - Charakterystyka energetyczna budynków wg metodologii 2014 - Katowice 2014-11

 • Warsztaty - Charakterystyka energetyczna budynków 2014

  Pierwsze na Śląsku Szkolenie, na które wszyscy czekali !

  Cel szkolenia: zdobycie praktycznych informacji pozwalających na samodzielne wykonanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynków zgodnie z rozporządzeniem MIiRR z dnia 3 czerwca 2014 r. w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw charakterystyki energetycznej.  Dz.U. Poz 888 – obowiązującego od 2014-10-03.

  Miejsce: Sala konferencyjna Górnośląskiego Parku Przemysłowego w budynku Goeppert-Mayer, Katowice, ul Konduktorska 33, parter. (Uwaga! - w związku z dużą liczbą chętnych nastąpiła zmiana sali)

 • Komunikat BGK 2014-08-11

  Komunikat z 11 sierpnia 2014 r.

  Zgodnie z art. 16 ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów (Dz. U. Nr 223, poz. 1459, z późn. zm.) Bank Gospodarstwa Krajowego informuje o ustaniu okresowego braku wolnych środków na rachunku Funduszu Termomodernizacji i Remontów w ramach limitu dla premii termomodernizacyjnej.

  Na dzień 11 sierpnia 2014 roku BGK posiadał następujące środki w ramach limitów dla poszczególnych premii:

   • termomodernizacyjnej - 44,3 mln zł;
   • remontowej - 23,2 mln zł;
   • kompensacyjnej - 15,2 mln zł.

  W związku z powyższym od dnia 12 sierpnia 2014 roku banki kredytujące mają prawo wznowić przyjmowanie wniosków o premie termomodernizacyjne.

  Ponadto Bank Gospodarstwa Krajowego informuje, że wnioski pozostawione bez rozpatrzenia zostaną rozpatrzone w pierwszej kolejności.

  Link do komunikatu na stronie www.bgk.com.pl

 • Nowości z AE - 3/2011

  Nowości z AE - 3/2011
  Teoria i praktyka w pomiarach termowizyjnych dla budownictwa i elektroenergetyki Na skróty
  AudytoEnerg organizuje w Katowicach dniu 29.09.2011 r. (czwartek) warsztaty szkoleniowe: Teoria i praktyka w pomiarach termowizyjnych dla budownictwa i elektroenergetyki.
  Poziom dla niezaawansowanych.
  Celem szkolenia będzie przekazanie teoretycznej i praktycznej wiedzy w zakresie prawidłowego posługiwania się kamerą termowizyjną. Każdy z uczestników będzie mógł wykonać samodzielnie termogramy przy pomocy kamery o wysokiej rozdzielczości oraz zapoznać się z kilkoma innymi typami kamer przenośnych pracujących w podczerwieni.
  Szkolenie adresowane do wszystkich potencjalnych użytkowników kamer (pracownicy służb technicznych, instalatorzy, elektrycy, audytorzy, certyfikatorzy, projektanci, rzeczoznawcy majątkowi) Czytaj więcej...
  Maciej Mierzejewski
  www.AudytoEnerg.pl
  Strona Główna
  Warsztaty szkoleniowe - termografia w praktyce
  Opis programu CERTO
  Audyt EE przepisy wykonawcze
  Sonda - czego brakuje w projektach? - sprawdź wyniki

  Ustawa EE uchwalona - co dalej?

  Ustawa o efektywnosci energetycznej z dnia 15.04.2011 r. obowiązuje już od 11.08.2011 r. Jak zwykle brakuje jednak przepisów wykonawczych. Ze źródeł dobrze poinformowanych AudytoEnerg otrzymał informacje o terminie wydania odpowiednich rozporządzeń: na koniec września br. mają ukazać się ich pełne projekty. Podpisanie przez Ministra Gospodarki (ciekawe kto nim będzie?) ma nastąpić w grudniu 2011 r. Tylko na www.AudytoEnerg.pl można zapoznać się z projektem rozporządzenia o audytach efektywności energetycznej i pozostałymi projektami: o "białych" certyfikatach, o przetargach i o zakresie szkolenia oraz egzaminach na audytora EE. Wiadomo już, że część z nich ulegnie zmianom. Przykładowo rozporządzenia o audytach zostanie rozszerzony o sposób obliczeń efektów modernizacji źródeł energii i sieci przesyłowych. Czytaj więcej...

  Kopia pierwszej strony projektu

  Pierwsza strona projektu rozporządzenia o audytach do ustawy o EE

 • Warsztaty szkoleniowe termografia w praktyce

  AudytoEnerg organizuje w Katowicach w dniu 29.09.2011 r. (czwartek) warsztaty szkoleniowe dla wszystkich zainteresowanych profesjonalnym zastosowaniem kamer termowizyjnych w budownictie i energetyce czyli projektantów, audytorów, budowlańców, energetyków, pracowników utrzymania ruchu, certyfikatorów, instalatorów. 

  1. Temat szkolenia: Termografia w  budownictwie i elektroenergetyce
  2. Termin: 29-09-2011 r. godz. 900-1700
  3. Czas trwania: 8 godzin, jednodniowe.
  4. Miejsce: Górnośląski Park Przemysłowy, ul. Konduktorska 39 A, 40-155 Katowice.
  5. Ilość uczestników: ok. 16
  6. Prelegent/wykładowca: mgr inż. Gabriel Miczka - właściciel firmy www.gabrielmiczka.com/
  7. Organizator: AudytoEnerg Maciej Mierzejewski.
  8. Poziom szkolenia: podstawowy
  9. Forma szkolenia: wykład oraz warsztaty z kamerami Flir P660, T420 i innymi
  10. Cena: tylko 490 zł brutto!
   
   

  Kontakt do organizatora: tel. 602-231-141, e-mail: szkolenia@audytoenerg.pl

  Program szkolenia i formularz zgłoszeniowy do pobrania:

  szkolenie_2011_09_29.pdf 

  szkolenie_2011_09_29.doc writer

  Miejsce szkolenia: (kliknij na mapkę i otwórz dużą mapę w nowym oknie).

  gpp_mapa

  Pokaż Górnośląski Park Przemysłowy sp. z o.o. na większej mapie

 • III spotkanie Śląskiego Stowarzyszenia Certyfikatorów i Audytorów Energetycznych 24-09-2010 r.

  W dniu 24.09.2010 r. w siedzibie Regionalnej Izby Handlu i Przemysłu w Bielsku-Białej odbyło się seminarium ”Świadectwa Energetyczne w Polsce i Republice Czeskiej – Możliwości współpracy transgranicznej”,

  prezentacja_certo był to równiez temat prelekcji wygłoszonej przez niżej podpisanego. Zostały w niej przedstawione aktualne uwarunkowania techniczno prawne stosowania w Republice Czeskiej świadectw charakterystyki energetycznej budynków czyli  Průkaz energetické náročnosti budovy oraz innych audytów energetycznych.

  Świadectwo Charakterystyk Energetycznej w Czechach Pokazano przykład czeskiego świadectwa i podano niektóre różnice w metodologii jego wykonania w stosunku do polskch przepisów. Dodatkową prezentacją był pokaz najnowszych możliwości programu CERTO  w zakresie tzw. optymalizacji przedsięwzięć termomodernizacyjnych w myśl hasła: "Program CERTO narzędziem dla doradców energetycznych".

  certo_mTwórca programu CERTO - Dolnosląska Agencja Energii i Środowiska zainicjowała w tym dniu specjalna promocję na zakup programów ich autorstwa: CERTO, Aterm, Rema, Gapi. Wyłącznie dla członków ŚSCiAE. Promocja trwa tylko do 08.10.2010 r !

   Prezes SSCiAE Monika HaduchDrugą prelegentka była Monika Haduch - Prezes Śląskiego Stowarzyszenia Certyfikatorów i Audytorów Energetycznych. Przybyła z ciekawą prezentacją: "Audytor Efektywności Energetycznej" ukazującą złożoną problematykę projektu Ustawy o Efektywności Energetycznej.

  Ostatnim punktem spotkania była swobodna dyskusja na różne tematy bieżące interesujące członków ŚSCiAE. Pani Prezes ponformował, że następne spotkanie w formie walnego zgromadzenia członków zostanie zorganizowane w grudniu na Ślasku. Termin i miejsce spotkania zostanie podane mailowo do wszystkich zainteresowanych.

  przerwa_m

  Maciej Mierzejewski

 • Nowelizacja Dyrektywy

  Dnia 18.06.2010 w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej ukazał się pełny tekst nowej Dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, będącej przekształceniem Dyrektywy 2002/91/WE. 
   
  Tym razem ustawodawca zadbał o jasność niektórych zapisów:

  •Wszystkie budynki wybudowane po 31 grudnia 2020 r. będą musiały spełniać wysokie standardy energooszczędności i być zasilane w dużej mierze przez energię odnawialną  (budynki użyteczności publicznej do 31 grudnia 2018).Alternatywne rozwiązania takie jak zdecentralizowane systemy dostaw energii, systemy centralnego ogrzewania i chłodzenia będą musiały zostać wzięte pod uwagę dla wszystkich nowo wznoszonych budowli.
  •Świadectwa charakterystyki energetycznej są obowiązkowe dla budynków (lub modułów budynków) wznoszonych, sprzedawanych bądź wynajmowanych. Państwa członkowskie będą teraz musiały wymagać, aby przy okazji wznoszenia, sprzedaży lub wynajmu budynków lub modułów budynków świadectwo charakterystyki energetycznej lub jego kopię przedstawiano ewentualnemu nowemu najemcy lub kupującemu i przekazywano ją kupującemu lub nowemu najemcy.
  •Wskaźnik charakterystyki energetycznej podany na świadectwie będzie musiał być umieszczany w ogłoszeniach o sprzedaży i wynajmie.
  •Świadectwa charakterystyki energetycznej staną się bardziej użyteczne ponieważ zawierać będą przydatne wskazówki dotyczące możliwości poprawy efektywności energetycznej.
  •Państwa Członkowskie muszą również ustanowić niezależny system kontroli świadectw  i wprowadzić kary za nieprzestrzeganie przepisów.
  •Powstaje obowiązek prowadzenia przez Państwo publicznej bazy danych ekspertów mających akredytację i wykonujących świadectwa charakterystyki energetycznej oraz akredytowanych spółek wykonujących taką usługę.
  •Rola sektora publicznego jako dającego przykład innym jest jeszcze bardziej podkreślana poprzez wyższe wymagania dotyczące wystawiania i eksponowania świadectw dla budynków należących do władz publicznych i przez wcześniejszy termin przekształcenia ich w budynki o niskim zapotrzebowaniu na energię (w 2018 r.).

  Dyrektywa wchodzi w życie 20 dni po jej opublikowaniu, czyli 7 lipca 2010r. Czekamy zatem z niecierpliwością na reakcje Ministerstwa Infrastruktury.

Dodatkowe informacje