Szkolenia audytorów

Jak było 29-01-2013 w Katowicach?

Sala konferencyjna Katowice 2013-01-29   Zainteresowanie spotkaniem audytorów energetycznych z weryfikatorami ich audytów, w ramach sympozjum szkoleniowego p.t. „Dobry audyt energetyczny to audyt zweryfikowany pozytywnie”, które odbyło się w Katowicach w dniu 29-01-2013 roku, przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów.  Łącznie z prelegentami sala konferencyjna Górnośląskiego Parku Przemysłowego gościła w ten wietrzny i mroźno-deszczowy dzień prawie 40 osób. Przybyli audytorzy z Białegostoku, Gdyni, Bydgoszczy, Świdnicy, Radomia, Konina i oczywiście najwięcej ze Śląska i Małopolski. Niestety ponad dwudziestoosobowa grupa, ze względu na założenie zapewnienia kameralności spotkania,  została umieszczona na liście rezerwowej. Dla nich specjalnie zostanie zorganizowane następne sympozjum w dniu 06-03-2013 r.

Mariusz Ćwięczek   Pierwszą prelekcję p.t. „Wykonanie i weryfikacja  audytu energetycznego” punktualnie o 900 rozpoczął  Mariusz Ćwięczek - weryfikator z Głównego Instytutu Górnictwa, który wraz z drugim prelegentem, również z GIG  zweryfikowali  w ciagu ostatnich 14 lat ok. 8700 audytów przeznaczonych dla Banku Gospodarstwa Krajowego zarządząjacego Funduszem Termomodernizacyjnym i Remontowym. Warto więc było posłuchać o problemach ich pracy. Z obydwu wystąpień wynika, że lista popełnianych przez audytorów błędów niestety jest długa. Warto było przyjechać na to spotkanie aby dowiedzieć się jak ich uniknąć i jakie z nich powodują zdecydowanie negatywną ocenę. Obydwaj prelegenci deklarowali dobra wolę przy sprawdzaniu prac audytorów. Świadczą też o tym liczby: w 2012 roku aż 15% audytów skierowano do poprawki, ale tylko 3% zostało zweryfikowanych negatywnie. Statystyka ta nie uwzględnia wstępnej weryfikacji przeprowadzanej przez BGK.

   Krótka przerwa kawowa pozwoliła wszystkim na degustację słynnych cieszyńskich (galicyjskich) ciasteczek. Po niej rozgorzała dyskusja m.in. na temat obliczeń cieplnych i prezentacji wyników w audcie budynków z lokalami użytkowymi.

Marek BienieckiPrezentacja Marka Bienieckiego weryfikatora, a zarazem Z-cy Kierownika Zakładu Oszczędności Energii i Ochrony Powietrza w GIG, dotyczyła specyfiki audytów remontowych.

miroslaw_czarnik   Niezwykle ciekawe wystąpienie Mirosława Czarnika  Prezesa Górnośląskiego Parku Przemysłowego p.t. „Budownictwo zrównoważone. Nie moda lecz konieczność. Prezentacja niskoenergetycznego kompleksu  GPP Busines Park” ukazało niskoenergetyczny biurowiec  Goeppert-Mayer w Katowicach jako jedyny w Europie kontynentalnej budynek o tak zaawansowanych technologiach stosowanych w budownictwie zrównoważonym.  Z danych przedstawionych przez Prezsa wynika, że koszt wybudowania obiektu wynosił ok.  4,5 tys. zł/m2, powierzchni „biurowych” i ok 2,4 tys.zł/mza powierzchnię garaży.  Natomiast  dane z pierwszych miesięcy użytkowania dotyczące np. kosztów wody, w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni użytkowej to.... kilka groszy.  Za rok prelegent obiecał upublicznić pełne dane eksploatacyjne budynku po wynajęciu wszystkich powierzchni.

Łukasz Wollnik jako przewodnik po Goeppert-Mayer   Po prezentacji wszyscy mieli sposobność zapoznać się z tym nietypowym obiektem wyposażonym m.in. w układ trigeneracji. W rolę przewodnika wcielił się specjalista d/s sprzedaży GPP - Łukasz Wollnik. Produkcja energii elektrycznej z gazu ziemnego generuje  ciepła odpadowe wykorzystane do ogrzewania budynku i sąsiedniej hali oraz do wytwarzania chłodu. Odwrócony dach tego budynku to nie tylko zielony trawnik (pokryty aktualnie śniegiem) ale i źródło szarej wody wykorzystywanej na potrzeby własne. Układ automatycznego sterowania światłem (żaluzje zewnętrzne i  płynna strefowa regulacja oswietlenia sztucznego) oraz odzysk energii hamowania w windach to tylko część wyposażenia tego niezwykłego budynku. 

marek adamusWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodaki Wodnej w Katowicach to również „odbiorca” audytów,  a właściwie kart audytów energetycznych. O specyfice tych opracowań i sposobie ich weryfikacji mówił weryfikator WFOŚiGW - Marek Adamus. Kryteria oceny pracy audytora wynikają tu nie z ministerialnych rozporzadzeń, ale z wewnętrznych przepisów Funduszu, opartych na wieloletnich doświadczeniach.  Przy braku obowiązku dostarczenia audytu (WEOŚiGW może go zarządać od audytora), weryfikacji podlega karta audytu i jej zgodność z wnioskiem. Prelegent przedstawił sposób analizy danych zawartych w karcie. Podał również sposoby liczenia efektu ekologicznego oraz  oceny opłacalności inwestycji przy użyciu wskaźnika NPV z uwzględnieniem parametrów akceptowanych przez WFOŚiGW. 

maciej_mierzejewski   Na zakończenie spotkania wystąpił Maciej Mierzejewski z prezentacją:zwracajac uwagę na problemy związane z obliczeniami cieplnymi i audytami budynków mieszkalnych z wydzielonymi lokalami użytkowymi.  Z prostopadłościennej bryły budku otrzymujemy wtedy często skomplikowaną przestrzeń ograniczoną przegrodami o złożonych kształtach. Tak „poszatkowane” ściany przy doborze optymalnego ocieplenia musimy  powtórnie "scalić" co może być przyczyną prostych ale istotnych błędów. Użycie do obliczeń cieplnych programu CERTO autorstwa DAEŚ z Wrocławia w dużej mierze pozwala na uniknięcie tych błędów i szybką kontrolę poprawności wyników poprzez wygenerowanie, powstajacej niejako „przy okazji” projektowanej charakterystyki energetycznej budynku i porównanie jej z danymi scalonymi wg ustalonych przez audytora parametrów. Do tego celu służy m.in. moduł OPTYMALIZACJA znajdujący się w każdej pełnej wersji CERTO.  Jak wykazała mini ankieta przeprowadzona wśród uczestników tylko jeden na pięciu użytkowników CERTO korzysta z tego modułu! Zachętą do stosowania OPTYMALIZACJI niech będzie fakt, że praktycznie przy jej użyciu otrzymujemy gotowy wydruk audytu obejmującego termomodernizację przegród pełnych, przeźroczystych (okien),  żródeł ciepła i c.w.u.

  perlit-polska-logo_100 Zabrakło tylko przedstawiciela sponsora czyli firmy PERLIT-POLSKA sp. z o.o. (cała ekipa z właścicielem firmy inż. Jerzym Pelarem na czele uczestniczyła w targach BUDMA w Poznaniu). W zastępstwie Maciej Mierzejewski zapoznał słuchaczy a właściwie widzów z właściwościami perlitowej zaprawy ciepłochronnej pokazując różnice w jej odporności na otwarty ogień w porównaniu ze styropianem.

   Dodatkową atrakcją spotkania było rozdanie uczestnikom otrzymanych nieodpłatnie od Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG monografii p.t. „Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i ich wpływ na charakterystykę energetyczną budynku” autorstwa Włodzimierza Boronia, Andrzeja Chomiaka, Adama Kawy i Jadwigi Zawora.

   Na zakończenie wszyscy słuchacze otrzymali imienne dyplomy uczestnictwa.

 

 

Dodatkowe informacje